سفارش تبلیغ
صبا

سازمان پزشکان بدون مرز: آمریکا قاضی نیست جنایتکار جنگی است

ارسال‌کننده : پرزیدنت در : 94/7/14 12:24 صبح


با رد صلاحیت آمریکا برای تحقیق درباره بمباران قندوز

 

رئیس سازمان پزشکان بدون مرز با رد درخواست اوباما برای انجام تحقیقات درباره بمباران بیمارستان قندوز از سوی پنتاگون اعلام کرد، این حمله مصداق جنایت جنگی است و به آمریکایی‌ ها نیز هیچ اعتمادی نیست.

حمله به اصطلاح اشتباهی جنگنده‌ های آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان واکنش‌های مختلفی را به همراه داشته است. به دنبال این جنایت، اوباما به سرعت اعلام کرد پنتاگون را مأمور تحقیق در این مورد کرده‌ است. این اقدام آمریکایی‌ها با واکنش‌های مختلفی مواجه شد چرا که آمریکا خود مجرم و عامل حمله است و طبیعی است نمی‌تواند به عنوان قاضی و داور فعالیت کند. به گزارش تسنیم، «کریستوفر استوک» مدیر کل سازمان پزشکان بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «پزشکان بدون مرز خواستار تحقیقات شفاف هیئتی بین‌المللی هستند تا حمله هوایی نیروهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در ولایت قندوز افغانستان را بررسی کند.» وی ضمن «جنایت جنگی» خواندن این حمله تاکید کرد:»پزشکان بدون مرز به تحقیقات آمریکا پیرامون حمله هوایی نظامیان آمریکایی به بیمارستان این سازمان در ولایت قندوز اعتماد ندارند.»


این سازمان خاطرنشان کرد که در هنگام حمله هوایی آمریکا به جز کارمندان این سازمان و بیماران، کس دیگری در بیمارستان حضور نداشته و جنگی نیز در محوطه آن در کار نبوده است. سازمان پزشکان بدون مرز تصریح کرد:» مطابق قوانین بشردوستانه، هر مجروحی که در بیمارستان بستری شود، یک فرد غیرنظامی محسوب می‌شود.» سازمان فوق این را هم گفت که پس از حمله جنگنده‌های آمریکایی، بسیاری از پرسنل این سازمان مفقود شده‌اند!


پیش از اظهارات اوباما، «برایان تریبوس» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده بود: «هواپیماهای آمریکایی در شهر قندوز علیه افرادی که به تشخیص نیروهای آمریکایی تهدید محسوب می‌شدند، حمله هوایی انجام داده‌اند!» روز جمعه گذشته (10 مهر) جنگنده‌های آمریکایی با نام «حمله به طالبان»، بیمارستان پزشکان بدون مرز در استان «قندوز» افغانستان را بمباران و شمار زیادی از بیماران و پرسنل بیمارستان را قتل‌عام کردند. برخی گزارش‌ها شمار کشته‌ها را تا 200 نفر هم اعلام کردند. دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای، حمله هوایی نظامیان آمریکایی به بیمارستان قندوز را به شدت محکوم کرده است. رئیس کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده: «حمله هوایی و بمباران بیمارستان قندوز فاجعه بار و غیرقابل توجیه است و می‌تواند مصداق جنایت جنگی باشد.» اما واکنش‌ها در این باره تاکنون از حد محکومیت‌های زبانی فراتر نرفته است.

 

از ویتنام تا قندوز بیمارستان‌هایی که آمریکا بمباران کرده است

 

ایالات متحده در کارنامه سیاه خود و در فهرست جنایاتی که تاکنون علیه بشریت انجام داده، بیمارستان‌های زیادی را بمباران و منهدم کرده که ماجرای بیمارستان پزشکان بدون مرز «قندوز» فقط یکی از آنهاست.


اکنون وجدان عمومی دنیا به خاطر بمباران بیمارستان پزشکان بدون مرز قندوز در شمال افغانستان (12 مهر) دردمند است و بسیاری از خود می‌پرسند که ایالات متحده چرا دست به این جنایت وحشتناک زده است.
در این میان، برخی هم شاید حرف‌های مقامات کاخ سفید را باور کرده باشند که بیمارستان «اشتباها»، هدف قرار گرفته است. اما اگر تاریخ دهه‌های اخیر را ورق بزنیم خواهیم دید که واشنگتن جنایات مشابه زیادی تاکنون مرتکب شده و در این حوزه تبدیل به یک «جنایتکار حرفه‌ای» شده است. در زیر به برخی حملات جنگنده‌های آمریکایی به پناهگاه‌ها و بیمارستان‌ها از جنگ ویتنام تا زمان حاضر اشاره می‌شود.

 

1. بیمارستان «باج‌مای» ویتنام: بمب‌افکن‌‌های «بی-52» آمریکا شهر هانوی را از 18 تا 29 دسامبر سال 1972 (28 آذر تا 8 دی 1351) هدف بمباران شدید قرار دادند. در این بمباران بیمارستان باچ مای که بزرگترین و بهترین بیمارستان ویتنام شمالی بود، منهدم شد و 28 پزشک، پرستار و داروساز نیز جان خود را از دست دادند.
2. کارخانه تولید شیرخشک در منطقه ابوغریب بغداد: جنگنده‌های آمریکایی 21 ژانویه 1999 میلادی (یک بهمن 1379) کارخانه شیرخشک را در ابوغریب (حومه بغداد) بمباران کردند. پس از این بمباران ناجوانمردانه، آمریکایی‌ها مدعی شدند که در کارخانه مزبور شیر خشک تولید می‌شده است.
3. پناهگاه غیرنظامیان در امیریه بغداد: آمریکایی‌ها در 13 فوریه 1991 (22 بهمن 1371) با دو موشک هدایت شونده پناهگاهی در حومه بغداد را هدف قرار دادند و 408 غیرنظامی را به قتل رساندند. پس از این جنایت ددمنشانه،‌ واشنگتن مدعی شد که در این حمله یک مرکز فرماندهی و کنترل ارتش عراق هدف قرار گرفته است.
4. بیمارستان «دیگفر» در پایتخت سومالی: نیروی هوایی آمریکا و ترکیه 20 جولای 1993 (30 تیر 1373) بیمارستان دیگفر را در «موگادشیو» بمباران کردند.
5. کارخانه داروسازی «الشفا» در پایتخت سودان: تفنگداران آمریکایی با 13 موشک مرکز داروسازی الشفا در شهر خارطوم را هدف قرار دادند. از آنجا که این مرکز داروسازی بیش از 90 درصد داروی کشور سودان را تامین می‌کرد، افراد بسیاری به علت فقدان دارو جان خود را از دست دادند.
6. بیمارستان و بازار منطقه «یس» صربستان: ائتلاف تحت رهبری آمریکا هفت مه 1999 (18 اردیبهشت 1379) این بیمارستان و بازار را در جنوب صربستان با بمب‌های خوشه‌ای بمباران کردند.
7. بیمارستان بلگراد (پایتخت صربستان): جنگنده‌های ناتو تحت فرماندهی آمریکا 20 مه 1999 (30 اردیبهشت 1379) بیمارستانی را در بلگراد هدف حمله قرار دادند. طی این سال در مجموع شش بیمارستان توسط ناتو در صربستان بمباران شدند.
8. مرکز صلیب سرخ در پایتخت افغانستان: جنگنده‌های آمریکایی طی سال 2001 (1379) دو بار مرکز کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را در کابل بمباران کردند و طی این دو حمله، انبارهای غذا، پوشاک و دیگر اقلام‌ و کالاهای امدادی به کلی نابود شدند و 55 هزار شهروند نیازمند افغان از دسترسی به این کالاها محروم ماندند.
همانطور که می‌بینیم، ایالات متحده از بابت حمله به بیمارستان‌ها، پناهگاه‌ها و کارخانه‌های داروسازی پرونده سنگینی دارد و با این سابقه ننگین، طبیعی است که بیمارستان قندوز را بمباران کند و ده‌ها پزشک و بیمار و پرستار را به قتل برساند. به گفته رئیس سازمان پزشکان بدون مرز و برخی کارشناسان، حمله آمریکا به بیمارستان قندوز افغانستان که هفته گذشته به مرگ نزدیک به 200 غیرنظامی منجر و باعث تخریب ساختمان بیمارستان شد، به عمد صورت گرفته است.

 
کلمات کلیدی : سفارت مجازی آمریکا، دولت روانی آمریکا، پزشکان بدون مرز، جنایتکار جنگی، بمباران بیمارستان قندوز، بیمارستان پزشکان بدون مرز