سفارش تبلیغ
صبا

دمکراسی، مرگبارترین کالای صادراتی آمریکا

ارسال‌کننده : پرزیدنت در : 92/9/24 12:41 عصر

 
ویلیام بلوم در کتاب خود به نقد جدی سیاست‌خارجی آمریکا پرداخته است.چامسکی درباره کتاب او می‌گوید که شیوه نگارش بلوم باشد مورد توجه غربی‌ها قرار گرفته و راهنمای اقدامات آن‌ها باشد. این کتاب، اقدامی جدی علیه سیاست‌های دولت آمریکاست.                                                                                                                    

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، بیش از 65 سال است که ماشین‌های جنگ ایالات متحده آمریکا، به طور اتوماتیک به فعالیت خود ادامه می‌دهند. پس از جنگ جهانی دوم، سیاست خارجی آمریکا، «خوب» ارزیابی شد و «انگیزه گسترش صلح» آمریکا ستوده شد. کتاب برانگیزنده ویلیام بلوم، یکی از مورخان برجسته سیاست خارجی آمریکا و نویسنده یک خبرنامه آنلاین مشهور و گزارش‌های ضد امپراطوری، که «مرگبارترین کالای صادراتی آمریکا» نام دارد، کذب بودن این تصورات را اثبات می‌کند.

به‌علاوه، اگر این استدلال‌های غلط اثبات نشوند، و مردم از رنج‌هایی که بر اثر سیاست خارجی آمریکا به وجود آمده‌اند مطلع نشوند، قادر به توقف هیولا نخواهیم بود.

میشائیل آلبرت، فعال، اقتصاددان، سخنران و نویسنده آمریکایی درباره این کتاب می‌گوید که «مرگبارترین کالای صادراتی آمریکا»، افشاگر نقش ایالات متحده در جهان است -هر چند افشای اطلاعات مربوط به نقش آمریکا در جهان، بی اهمیت‌ترین خاصیت این کتاب محسوب می‌شود- این کتاب در موقعیت‌هایی که باید آتش مزاج باشد، آتش مزاج و موقعیت‌هایی که باید متین و میانه رو باشد، میانه رو است. این کتاب، مجموعه‌ای از اطلاعات خام روابط بین‌الملل است، اطلاعاتی که به وضوح قابل درک و فهم هستند. کتابی موجز و جامع، مستدل و مهیج، کتابی که مطالعه‌اش را به همگان توصیه می‌کنم.

نوآم چامسکی، زبان شناس، مفسر و فعال آمریکایی دیگر فردی است که درباره این کتاب اظهاراتی دارد؛ او می‌گوید که در این کتاب، بلوم بر موضوعات مهم روز تمرکز کرده و تمامی اطلاعات را با شواهد کافی و تحلیل‌های کامل ارائه کرده است. او معتقد است که شیوه نگارش او باید مورد توجه غربی‌ها قرار گرفته و راهنمای اقدامات آنها باشد.

سینسیا مک کین، نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده نیز معتقد است که برای افرادی که نگران تأثیرات مخرب ابرقدرت جهان هستند، مطالعه کتاب آگاهی بخش و شفاف ویلیام بلوم ضروری است.

ادوارد اس هرمن، یکی از نویسندگان کتاب «سیاست‌های نسل‌کشی»، کتاب ویلیام بلوم را یکی از مشهورترین کتاب‌های او می‌داند و معتقد است که با استفاده از واقعیت‌ها و اصول اخلاقی به بررسی سیاست‌های خارجی آمریکا پرداخته است. این کتاب شامل مقاله‌های بلند و تصاویری از دسیسه‌ها، ایدئولوژی و رسانه‌ها، کوبا، ایران و ویکی لیکس و... است.

اس هرمن می‌افزاید که این کتاب، سر شار از بذله‌گویی‌ها و نقل قول‌های مضحک و ترسناک است. مسلماً این کتاب برای گروه هم سرایان نیز نوشته شده است، ولی حتی گروه همسرایان، جهت تسلیم نشدن در برابر سیستم‌های تبلیغاتی، علاوه بر ایجاد انگیزه نیازمند حقایق و تحلیل هستند. امیدواریم، این کتاب موجب آگاهی گروه همسرایان شود، تا بدین طریق همزمان سرگرم کننده و آگاهی بخش باشند.

میشائیل پرنتی، که کتاب «چهره امپریالسم» او سر و صدای زیادی در دنیا به پا کرد درباره کتاب مشهور بلوم می‌گوید: اگر چه این کتاب شامل موضوعات نامطلوب است، اما مطالعه آن لذت بخش است. این کتاب، شامل انتقادهای متقاعد کننده از سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا است.

دیوید سوآنسون، نویسنده «جنگ یک دروغ بزرگ است» یکی دیگر از نویسندگانی است که در نقد مواضع جنگ‌طلبانه آمریکا و سیاست‌خارجی این شکور نگاهی نزدیک به کتاب ویلیام بلوم دارد او درباره کتاب «مرگبارترین کالای صادراتی آمریکا» می‌گوید: بلوم، با شوخی و بذله‌گویی، ما را به سوی این مهم سوق می‌دهد که سیاست‌های خارجی دولت آمریکا "درست" نیست. با درک این مهم، قادر به تشخیص راستی‌ها خواهیم بود.

کتاب «مرگبارترین کالای صادراتی آمریکا» نوشته ویلیام بلوم در بخش‌هایی با عناوین سیاست خارجی ایالات متحده در مقابل جهان، تروریسم، عراق، افغانستان، ایران، جرج دبلیو بوش، کاندولیزا رایس، حقوق بشر، آزادی‌های مدنی و شکنجه، ویکی لیکس، توطئه، یوگسلاوی، لیبی، آمریکای لاتین، کوبا، جنگ های سرد و مبارزه با کمونیسم، 1960، ایدئولوژی و جامعه، محیط زیست با ارزش ما، مشکل مکتب سرمایه داری، رسانه ها، باراک اوباما، میهن پرستی، مخالفت و مقاومت در آمریکا، دین، خندیدن، با وجود امپراطوری، و اما چه می‌توان کرد؟ به نقد سیاست‌ خارجی دولت آمریکا در جهان پرداخته است.

نویسنده این کتاب دموکراسی، مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و ... را تنها بهانه‌ای برای لشگرکشی و جنگ‌افروزی و اعمال سلطه و قدرت و در مواردی تصرف نفت و دارایی‌های ملی کشورهای مختلف از سوی دولت آمریکا می‌داند.
کلمات کلیدی : کتاب جنگ یک دروغ بزرگ است، امپریالسم، کتاب سیاست‌ های نسل‌ کشی، کتاب چهره امپریالسم، کتاب مرگبارترین کالای صادراتی آمریکا